وزیر صنعت : هر یک میلیارد دلار صادرات ۵۰ هزار شغل ایجاد می‌کند.

 رضا رحمانی امروز در مراسم معرفی و تقدیر صادرکنندگان نمونه استان تهران با بیان اینکه شکوفایی اقتصاد، دو بال صنعت و صادرات را لازم دارد، گفت: یکی از اتاق‌های فکر ما که به تازگی آیین نامه آن تدوین شده مباحث صادراتی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: متاسفانه سهم محصولات دانشی در صادرات بسیار پایین است و این موضوع یک خطر برای آینده است، زیرا برای توسعه صادرات باید تولیدات ما فناورانه باشد.

رحمانی بیان کرد: در گذشته اهداف کمی برای صادرات بوده است و این موضوع خوب است و یکی از راهکارهایی که می‌توان ما را به اهدافمان برساند کمی نمودن و شاخص‌دار نمودن کالاهاست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: دولت و ما به عنوان وزارت صنعت برای فراهم ساختن زمینه‌های صادراتی موظف هستیم و در چند روز پیش که در خدمت مقام معظم رهبری بودم، ایشان به بحث صادرات تاکید فراوان داشتند و این موضوع نصب العین ما خواهد بود.

رحمانی اظهار کرد: لذا باید برای این کار زمینه را فراهم کرد و ما این کار را با مشورت با دست‌اندرکاران آغاز کرده‌ایم و بنده بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیمات نهایی را نخواهم گرفت و ضمانت اجرایی تصمیم‌گیری‌ها خود دو طرف باید باشند.

وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال رفع موانع هستیم، گفت: ما کلیات و اهداف بالادستی در مورد صادرات را داریم، اما مهم این است که بدانیم برنامه عملیاتی چیست.

رحمانی بیان کرد: برای سال ۹۷ ده پروژه ویژه تعریف شده که یکی از آنها بحث صادرات به کشورهای همسایه است.

وی اظهار کرد: ایران، چین و روسیه دارای بیشترین همسایگان از نظر جغرافیایی هستند، در آماری که رئیس اتاق بازرگانی به من ارائه داد اعلام که ما به این کشورها سهم کمی از واردات به این کشورها را داریم، در حالی که این موضوع یک فرصت برای ما است تا بتوانیم صادرات را به این کشورها توسعه دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: اگر کار به بخش خصوصی واگذار شود، تاثیر روابط سیاسی به روابط اقتصادی کم می‌شود.

وی با بیان اینکه توسعه صادرات به کشورهای همسایه جزء اولویت‌های ما است، بیان کرد: روز گذشته بحث پیوستن ایران به اوراسیا بررسی و تصویب شد و امیدواریم به زودی با قید فوریت در مجلس هم به تصویب برسد.

رحمانی اظهار کرد: یکی از موانع صادرات بحث عدم توازن بین صادرات و تنظیم بازار داخل بوده که این موضوع یک دفعه برای همیشه باید حل شود، زیرا ما از ظرفیت‌های خوبی برخوردار هستیم.

وی با اشاره به ظرفیت تولید کاشی و سرامیک در کشور گفت: با توجه به اینکه الان کشور عراق و سوریه در حال بازسازی است، توسعه صادرات این محصول به این کشورها برای ما یک فرصت است.

رحمانی گفت: اگر یکی از مشکلات اساسی و دغدغه ما بیکاری است راه حل آن توسعه صادراتاست، زیرا هر یک میلیارد دلار صادرات حداقل ۵۰ هزار شغل ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به شرایط تحریم در کشور گفت: اگر درست برنامه‌ریزی کنیم، این وضعیت برای ما فرصت خوبی خواهد بود، اگرچه نتوانستیم از این ظرفیت در چند ماه گذشته خوب استفاده کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بهترین راه مقابله با تحریم استفاده از توان مردمی است و می‌توان با استفاده از این توان در صادرات جهش ایجاد کرد.

منبع: فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *