در تعریف کلی ، واردات کالا به اجناس و کالا هایی گفته می شود که به جهت مصرف یا فروش سفارش داده شده و در کشور تحویل گرفته می شوند این کار پس از انجام مراحل اداری و فنی گمرکی از گمرک خارج و وارد بازار می شوند. به زبانی دیگر میتوان اینطور گفت که واردات کالا عملی است که به وسیله ی آن میتوان کالایی را به کشور وارد و پس از ترخیص کالا از گمرک به قیمت مناسب در بازار به فروش برسانید.

واردات را میتوان به بخش های زیر تقسیم بندی کرد:

کالاهایی که در کشور یا کشورهایی ساخته یا فراهم شده و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد گردد، واردات گفته می‌شود. معمولاً چون تهیهٔ پاره‌ای کالا برای برخی کشورها امکان‌پذیر نبوده یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌باشد، لذا آنان با استفاده از کالاهای وارداتی نیازمندی‌های خود را تأمین می‌کنند. شرایط جوی و وضع آب و هوا از جمله عوامل تعیین‌کننده ضرورت و میزان واردات است. مثلاً چون رشد و نمو گیاهان و میوه‌های گرمسیری یا استوائی برای کشورهای مناطق معتدله یا سردسیر امکان‌پذیر نیست، بنابراین با وارد کردن این‌گونه میوه‌ها، نیازمندی ساکنان این کشورها را تأمین می‌کنند. مسئله تخصص، کارگر و قابلیت زمین نیز از جمله عوامل مؤثر در میزان واردات است. غالب کشورها در برابر واردات، کالاهایی را که در داخل تهیه می‌کنند به کشورهای دیگر نیز صادر می‌نمایند، و سعی می‌کنند تا میان واردات و صادرات حداقل، تعادل مناسبی برقرار باشد و کوشش می‌کنند صادراتشان بر وارداتشان فزونی گیرد. به‌طور کلی اقتصاد سالم و معقول آن است که صادرات بر واردات فزونی داشته باشد. در مورد کالاهای استراتژیک مانند نفت، گاز، تعیین میزان واردات یا صادرات بر اساس اصول و اتفاق‌های سیاسی انجام می‌شود.

در تعریف کلی ، واردات کالا به اجناس و کالا هایی گفته می شود که به جهت مصرف یا فروش سفارش داده شده و در کشور تحویل گرفته می شوند این کار پس از انجام مراحل اداری و فنی گمرکی از گمرک خارج و وارد بازار می شوند. به زبانی دیگر میتوان اینطور گفت که واردات کالا عملی است که به وسیله ی آن میتوان کالایی را به کشور وارد و پس از ترخیص کالا از گمرک به قیمت مناسب در بازار به فروش برسانید. واردات را میتوان به بخش های زیر تقسیم بندی کرد:

واردات در برابر صادرات کالا
واردات به صورت گشایش اعتبار
واردات به صورت ارزی
واردات از مناطق آزاد
واردات مرزی
واردات پستی
در صورتی که مایل هستید تا به صورت قانونی کالایی را به کشور وارد نمایید باید از طریق ضوابط گمرکی عمل کنید برای آنکه بدانید واردات کالا چگونه انجام می شود باید بدانید که وارد کردن هر کالایی نیازمند طی کردن مراحل قانونی از جمله آماده سازی مدارک، ثبت اسناد واردات به صورت حضوری یا غیر حضوری، محاسبه سود بازرگانی، حق گمرک ، مالیات و غیره می باشد.

باید توجه داشته باشید که برای ترخیص کالا مهم ترین بخش، تعیین ارزش کالا می باشد که در تمامی گمرکات مرزی کشور انجام میشود و تعیین ارزش هر کالا با کالا دیگر متفاوت خواهد بود. برای آنکه به طور کامل بدانید که واردات کالا چگونه انجام می شود بهتر است در تمامی مراحل ترخیص کالا از مشاوری متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بتواند در تمامی طول مسیر ترخیص کالا راهنمایی های لازمه را به شما داشته و بتواند برخی از مراحل ترخیص کالا را نیز برای شما انجام دهد.

ترخیص کار فردی با تجربه و متخصص در زمینه صادارت کالا و واردات کالا می باشد که دارای کارت بازرگانی می باشد و می تواند موارد مرتبط با ترخیص کالا را انجام دهید معمولا ترخیص کارها در شرکت های ترخیص کالا فعالیت دارند و در صورتی که یک سفارس برای ترخیص کالا به شرکت مربوطه فرستاده شود این فرد مراحل ترخیص کالا را با توجه به قوانین ترخیص کالا آن کالای مربوطه انجام می دهد.

واردات (Import) به معنی ورود کالا (یا خدمات) از یک کشور به قلمرو گمرکی یک کشور دیگر است که بابت آن ارز کشور مبدا، یا کشور مقصد یا کشور ثالث بین فروشنده و خریدار تبادل گردد. در بازرگانی خارجی پنج نوع واردات داریم که عبارتند از واردات قطعی، واردات موقت، کالای مرجوعی ، ترانزیت داخلی و ترانزیت خارجی.

واردات قطعی

بر اساس شیوه پرداخت قیمت کالا، واردات دارای روش‌های متعدد و مختلفی می باشد که اهم آن عبارتند از :

۱- واردات از محل ارز خریداری شده از سیستم بانکی جهت گشایش اعتبار
۲- واردات با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار
۳- واردات در مقابل صادرات از محل پروانه صادراتی به نام شخص صادرکننده (غیرقابل واگذاری)
۴- واردات در مقابل صادرات با ارائه پروانه صادراتی به نام شخص صادرکننده یا به نام دیگری با واگذاری رسمی (حق واگذاری به غیر برای یکبار وجود دارد.)
۵- واردات بصورت بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی پس از تائید وزارت امور اقتصادی و دارائی
۶- واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده.
۷- واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات کمیسیون ۴ نفره مستقر در وزارت بازرگانی

واردات موقت
ورود موقت نوع دیگری از واردات است و معنای آن اینست که گاهی بعضی از کالاها به منظور معینی موقتاً به کشور وارد می‌شوند و پس از مدتی که منظور فوق تامین شد از کشور خارج می‌گردند.

مانند: کالاهای خارجی که جهت شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی وارد می‌شوند، یا کالاهایی که برای تعمیر و تکمیل وارد می‌شوند، یا دستگاه‌های فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی و مطالعات علمی یا فنی، یا وسایط نقلیه و محفظه‌های مخصوص حمل کالا، یا کالاهایی که طبق قراردادهای گمرکی بین‌المللی بطور موقت وارد می شوند.

کالاهای مرجوعی

کالاهایی هستند که وارد کشور شده و بنا به دلایلی به خارج از کشور برگردانده می شوند. کالاهای مرجوعی در اصل جزء واردات غیرقطعی و موقت نیز طبقه بندی می‌شوند.

ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی عبارت از این است که کالای خارجی به منظور عبور از خاک یک کشور از یک نقطه مرزی کشور وارد و از نقطه مرزی دیگر خارج شود. این نوع کالاها جزء واردات و صادرات قطعی محسوب نمی شوند. مثلاً کالایی از مرز ایران با ترکمنستان وارد شده و در مرز های دریایی ایران روی کشتی بارگیری شود و به کشور ثالث صادر شود

ترانزیت داخلی

عبارت از آن است که کالای گمرک نشده از گمرک‌خانه مجاز به گمرک‌خانه دیگری حمل و نقل شود مثلاً حمل کالا از یک گمرک مرزی به گمرک تهران.